Hoia oma kallisvara!
Lisainfo


Enneaegne seemnepurse

Enneaegne seemnepurse (meditsiinis määratletakse seda kui alla 1 minuti kestvat vahekorda olukorras, kus emb-kumb partner pole sellega rahul) on probleemiks juhul, kui seda tuleb ette pidevalt ja pikema aja jooksul. Esimese vahekorra (ja ilmselt ka mõnede järgmiste) puhul pole aga veel põhjust haigust kahtlustada, kuna partner on uus ja tundmatu, temaga harjumine võtab veidi aega (püsisuhteks peetakse vähemalt 6 kuud kestnud suhet, seda siis tingimusel, et paar elab ka regulaarset seksuaalelu) ja kui Sa oma partneriga olles end juba suhteliselt rahulikult tunned, on ka vahekord pikem ja pakub mõlemale oluliselt rohkem. Samas rõhutame, et vahekorra kestus ei määra üheselt sellest saadavat rahulolu - vahekorra juurde kuuluvad ka eelmäng, hellitused, kontakt partneriga ka peale vahekorra lõppu jne, seega võib üsna kindlalt väita, et vahekorra pikkus ja seksuaalelu (ka seksi) kvaliteet ei ole enamasti omavahel seotud, veelgi vähem määrab siin peenise pikkus.

Orgasmita võib partner jääda ka juhul, kui vahekord kestab 5-6 minutit - siin võib põhjusi olla palju (kaasa arvatud väsimus, närvipinge jms), ent siingi pole muretsemiseks eriti põhjust, kuna orgasmita vahekordi tuleb ette praktiliselt igal paaril, ka ei ole mees vastutav oma partneri orgasmi eest. Samuti võib juhtuda, et mingil hetkel ei suuda Sa ise seemnepurskeni jõuda - siin tuleb jällegi asjasse rahulikult suhtuda, kuna keegi meist pole täiuslik ja vahetevahel ei tulegi kõik välja nii nagu ise tahaks. Oluline on ka tähele panna, kas ’vastupidavusaeg’ on vahekorras olles ja eneserahuldamisel erinev – kui jah, siis on suure tõenäosusega tegu suhteprobleemiga või muu psühholoogilist laadi murega.

Kindlasti mängib olulist rolli ka vanus - erutuse teke on noorematel meestel kiirem ja selle intensiivsus suurem, osaliselt on selle põhjuseks ka suurem nahatundlikkus nooremas eas. Loomulik nahatundlikkus vanuse lisandudes mõnevõrra väheneb, mistõttu ka nn vastupidavusaeg pikeneb.

Uue partneriga on meestel alati seotud ka sooritushirm (kas ma ikka saan hakkama) ja enesele kehtestatud (liig)kõrged nõuded vahekorras olles (igaüks tahab endast võimalikult head muljet jätta, mis pole ju iseenesest halb). Siin on oluline ka see, kui teil on partneriga seksuaalelus olnud vahepeal pikem paus. Igasugune tegevus vajab sisseelamist ja harjumist, samamoodi nõuab harjumist ka uue partneriga olemine ja suhtlemine. Tavaliselt mööduvad sedalaadi probleemid niipea, kui uus partner on saanud piisavalt ‘omaks’ ja kummalegi on teada ka teise osapoole eelistused ja soovid. Kui tundub, et nende viimaste selginemisega on raskusi, tuleks teema omavahel kindlasti üles võtta - partneritevaheline dialoog sedasorti tundlikul teemal näitab ainult hoolivust üksteise suhtes.

Kui probleem siiski püsib, soovitame pöörduda noormeeste nõustaja või meestearsti vastuvõtule, kuna osadel juhtudel võib tegu olla ka suguteede varjatud põletikuga (s.t enneaegne seemnepurse on selle ainsaks tunnuseks), samuti võib põhjuseks olla nt lühike eesnahakida. Kui muud põhjused välistatud, tehakse enamasti prooviravi spetsiaalsete ravimitega, mis erektsiooniaega pikendavad, nõustatakse eneseabitehnikate suhtes (start-stop, squeeze-tehnika jm), vajadusel kaasatakse probleemi lahendamisse ka seksuaalterapeudid või psühholoogid.