Hoia oma kallisvara!
Lisainfo


Hügieen

Murdeeas tekib noormehe kehas ridamisi muutusi – karvakasv ja rasunäärmete tegevus kiireneb, oluliselt tõuseb higieritus (mistõttu tuleb end sagedamini pesta), eesnaha alla hakkab kogunema eesnahavõiet ehk smeegmat. Kõige selle tõttu on vajalik ka senisest veidi teistsugune hügieen, mille kohta anname siin ka paar näpunäidet:

  • Suguelundeid tuleb pesta 1-2 korda päevas, sooja veega. Seepi tingimata kasutama ei pea, kuna eesnahal ja selle all on oma mikrofloora, mida pole ka parima tahtmise korral võimalik sealt ära pesta, ent kui siiski pesuvahenditest midagi soovitada, siis ehk lasteseepi – see on mõeldud õrnale nahale ja kuna eesnahaalune meenutab rohkem limaskesta kui ’päris’ nahka, siis ongi lasteseep parem.
  • Tugevaid aromaatseid seepe suguelundite pesemiseks ei soovita kasutada, kuigi otseselt keelatud see pole. Eks siin sõltub palju ka nahatüübist – kui nahk kipub liigselt kuivama või punetama, soovitame siiski leebemaid pesuvahendeid. Antibakteriaalseid seepe ei soovita siiski kellelegi – need häirivad mikrofloora tasakaalu ja ei ole lõppkokkuvõttes naha ainevahetusele kuidagi kasulikud.
  • Kui eesnahal või sugutipeal esineb haigusnähte (punetus, sügelus, punnid vms), siis ei tohiks kindlasti pesemisel seepi kasutada, piisab soojast veest. Seebiga pesemisel võivad kaebused (nt sügelus) osadel juhtudel isegi süveneda.