Hoia oma kallisvara!
Tunne oma keha


Rinnanääre

Fotol on kujutatud mehe normaalset rinnanääret (karvakasv ei ole kohustuslik ega ole ka mehelikkuse mõõdupuuks). Rinnalihased ei pruugi olla päris sümmeetrilised (s.t ühesuguse kujuga), kerge poolte erinevus on näha ka siinoleval pildil.

Günekomastia (näärmeline)


Günekomastiaks nimetatakse mehe rinnanäärme suurenemist. Nendel kahel pildil on kujutatud noorukiea günekomastiat, mis tekibki kõige sagedamini murdeeas ning on tingitud mees- ja naissuguhormoonide tasakaaluhäirest kiire kasvamise perioodil. Sellistel puhkudel võib üks või mõlemad rinnanäärmed olla valulikud, samuti võib olla suurenenud ainult üks rinnanääre. Haiguseks seda siiski noorukieas ei peeta, muutused taanduvad mõne ajaga iseenesest. Täiskasvanueas tekkiva günekomastiaga tuleks aga siiski end igaks juhuks arstile näitama tulla.

Lipomastia (ülekaalulisus)


Lipomastia puhul on rind samuti suurenenud, ent mitte näärmelise koe arvelt (nagu günekomastia puhul), vaid rasvkoe hulga suurenemisest. Enamasti kaasneb lipomastiaga ka ülekaalulisus, nii et siin ei keskenduta esmalt mitte lipomastiast lahtisaamisele, vaid ülekaalulisuse põhjustele.